İsrail’den Güney Kıbrıs’ta Liman Satın Alma Girişimi

İsrail, Hayfa Limanı’na yönelik olası saldırılara karşı bir alternatif oluşturmak ve ABD’nin Gazze kıyılarında planladığı limana ulaşmadan önce malları denetlemek için bir kontrol noktası sağlamak amacıyla Güney Kıbrıs’ta bir liman satın alma girişimi başlatmış durumda.

Hedefler:

  • Hayfa Limanı’na yönelik bir tehdit olması durumunda İsrail’in mal ithalatını korumak.
  • ABD’nin Gazze sahiline kuracağı limana ulaşmadan önce gelecek malların incelenmesi için bir kontrol noktası oluşturmak.
  • Deniz lojistik hizmetlerindeki zorluklar ve ulusal güvenlik senaryolarına karşılık ülkeye ithalat için deniz yollarından çözümler bulmak.

Planlanan Maliyet:

Söz konusu liman satın alma girişiminin maliyeti yaklaşık 140 milyon dolar olarak öngörülüyor.

Güney Kıbrıs’ın Tutumu:

Kıbrıslı Rumların İsrail’in liman satın alma teklifine sıcak baktığı belirtiliyor.

Girişim halen ilk aşamada ve müzakereler devam ediyor. Müzakereler ilerleyip konu kapsamlı bir şekilde incelendikten sonra Ulusal Güvenlik Konseyi’ne sunulacak.

  • İsrail’in bu limanı “Gazze’nin imarı” için de kullanmayı planladığı belirtiliyor.
  • Liman satın alma girişiminin sadece Gazze ile sınırlı olmadığı, Hizbullah’ın Hayfa Limanı’nı hedef almasının da muhtemel bir senaryo olarak değerlendirildiği ifade ediliyor.
  • Bu durumda, yük gemileri İsrail’e gelecek malları Güney Kıbrıs’taki limandan ülkenin güneyindeki Eşdod veya Eilat limanlarına taşıyabilecek.
  • Hint Avrupa Ekonomi Koridoru Projesi kapsamında Hindistan’dan gelecek malların İsrail limanlarından Güney Kıbrıs’taki limana ve oradan da Avrupa’ya taşınması da olasılıklar dahilinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x